Herb Wielki

 

Krzyż Rycerski Zakonu 

 

 wzorowany na krzyżu żaglastym Zakonu Rycerzy Chrystusa z wpisaną literą M – oznaczającą Matkę Bożą i nałożonym herbem Zakonu (wzorowanym na herbie św. Jana Pawła II).


 Na ramionach krzyża umieszczone są litery oznaczające charyzmaty (F-ides – Wiara; M-isericordia –Miłosierdzie; S-olidarietatis – Solidarność; P-atrie Caritas – Patriotyzm).
 

 Krzyż Rycerski symbolizuje, że Rycerz Jana Pawła II służy Chrystusowi, przez pośrednictwo Maryi, mając za wzór św. Jana Pawła II i realizuje charyzmaty Zakonu.

 

Zawołanie Rycerzy Św. Jana Pawła II

 

 Zawołaniem Braci Rycerzy jest zwrot: VIVAT IESUS! Odzewem: TOTUS TUUS!

Łącząc w powitaniu te dwa chwalebne zawołania, Bracia Rycerze wyrażają swoją gotowość,
by oddawać wieczną Chwałę Bogu i powierzać całe swoje życie Maryi Dziewicy.

 

Strój Braci Rycerzy św. Jana Pawła II

 

 Przepisy dotyczące ubiorów Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II są określone szczegółowo i zawarte w Księdze Rytu  i w Księdze Organizacji OMIPII.

 

Wyróżniamy trzy rodzaje stroju zakonnego:

 

Zakonny Strój Chórowy

 

Ceremonialnym strojem Zakonu jest płaszcz rycerski (mantulla) z herbem Zakonu oraz odpowiednie insygnia. Każdy z Braci powinien z dumą nosić swój rycerski strój podczas liturgii, pamiętając jednocześnie, że reprezentuje innych Braci - Rycerzy zgromadzonych pod zaszczytnym znakiem Świętego Jana Pawła II.

 

 Strój Chórowy składa się z czarnego płaszcza rycerskiego / mantulli z kapturem, obszytego żółtymi lamówkami, na jego piersiach i plecach wyhaftowane są herby zakonne koloru żółtego. Oficerowie dodatkowo na lewym ramieniu mantulli noszą dystynktorium będące oznaczeniem pełnionej funkcji, pozostali rycerze natomiast właściwy herb prowincji.

 

 Do mantulli rycerze noszą schludne jednolicie czarne spodnie prostego kroju, białe rękawiczki  i czarne skórzane eleganckie obuwie. Pod mantullę zakłada się koszulę, marynarkę lub bluzę z długim rękawem w kolorze czarnym lub białym.

 Do stroju chórowego rycerz zakłada na swoją pierś Pektorał Rycerski ze sznurem funkcyjnym. Na pektorale umieszczone są oznaczenia stopni rycerskich w postaci ćwieków / gwiazdek. Rycerze IV stopnia – patriotycznego używają ponadto ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej wybranym przez rycerza.

 

 Jeśli strój chórowy jest noszony poza kościołem np. podczas procesji, rycerz nosi do płaszcza czarny Beret Rycerski z emblematem zakonnym. Beret nosi się w ten sposób,  że emblemat zakonny znajduje się nad lewym okiem.

 

 Każdy Rycerz powinien zawsze mieć przy sobie różaniec, który jest mieczem Brata Rycerza przeciwko szatanowi.

 

Rycerski Strój Oficjalny

 

 Jest to strój oficjalny /wieczorowy noszony na uroczystości czy spotkania o uroczystym charakterze.


 Składa się z garnituru (najlepiej czarnego) i koszuli z muszką lub krawatem w stonowanych jednolitych kolorach. W lewej klapie wpięty znaczek z Herbem Zakonu. Do stroju oficjalnego można nosić Pektorał Rycerski ze sznurem funkcyjnym.

 

Strój Polowy

 

Noszony jest przez rycerzy jako ubiór codzienny lub roboczy. Do zakonnej pracy i służby .
 
Składa się z czarnej lub białej koszulki z długim lub krótkim rękawem, bluzy lub polaru, opatrzonych herbem zakonnym.

 

Do tego rycerz nosi czarne wygodne spodnie.

 

Do stroju polowego można nosić pektorał i Beret Rycerski.

 

Można też zamiennie z beretem nosić

czarną czapkę z daszkiem opatrzoną herbem rycerskim.

 

 

 

 

Sznur funkcyjny - kolory i znaczenie

 

Sznur fioletowy

 

Tylko Ksiądz Kapelan nosi pektorał ze sznurem w tym kolorze. Otrzymuje on również automatycznie najwyższy stopień rycerski i ryngraf ze św. Janem Pawłem II.

Sznur złoty

 

Jest to sznur generalski. Jedyny taki w całym zakonie.

Prezentowany pektorał należy do Zacnego Generała Zakonu, Krzysztofa Andrzeja Wąsowskiego, rycerza MB Zwycięskiej z Kamionka - taki też wizerunek Hetmanki prezentowany jest na ryngrafie.

 

Sznur złoty-miodowy

Sznur noszony przez 12 Braci Oficerów Gremialnych, którzy są najbliższymi współpracownikami Generała Zakonu i w ramach swoich kompetencji będącymi rzeczywistymi zastępcami Generała.

Sznur czerwony

 

Sznur o takiej barwie nosi Prowincjał, czyli zwierzchnik danej Prowincji (odpowiednik państwa).

Sznur żółty

 

Oficer generalny należący do Wielkiej Kapituły nosi sznur żółty

Sznur niebieski

 

Sznur niebieski to symbol przeznaczony dla Komandora czyli zwierzchnika wybranego do zarządzania komandorią, która w strukturach Kościoła partykularnego odpowiada diecezji

Sznur zielony

 

Sznur zielony przynależy do Wielkiego Rycerza, wybieranego każdego roku do kierowania Chorągwią, czyli w obrębie najmniejszej jednostki odpowiadającej parafii

Sznur brązowy

 

Oznacza przynależność do Rady Mędrców i przysługuje byłym Prowincjałom, byłym Oficerom Generalnym, byłym Komandorom, byłym Wielkim Rycerzom, oraz wszystkim rycerzom którzy ukończyli 75 lat.  

Sznur biały

 

Każdy rycerz podczas inwestytury otrzymuje sznur biały wraz z pektorałem bez żadnych gwiazdek - czyli pierwszy stopień Wiary. Dwie gwiazdki to stopień drugi - Miłosierdzie. Solidarność to stopień trzeci, a tym sam trzy ćwieki (jak na obrazku obok). Podczas promocji na stopień czwarty - Patriotyzm, rycerz wybiera Matkę Bożą na swoją hetmankę i przyjmuje ryngraf z jej wizerunkiem.