Herb Wielki

 

Krzyż Rycerski Zakonu 

 

wzorowany na krzyżu żaglastym Zakonu Rycerzy Chrystusa z wpisaną literą M – oznaczającą Matkę Bożą i nałożonym herbem Zakonu (wzorowanym na herbie św. Jana Pawła II).

 

Na ramionach krzyża umieszczone są litery oznaczające charyzmaty (F-ides – Wiara; M-isericordia –Miłosierdzie; S-olidarietatis – Solidarność; P-atrie Caritas – Patriotyzm).

 

Krzyż Rycerski symbolizuje, że Rycerz Jana Pawła II służy Chrystusowi, przez pośrednictwo Maryi, mając za wzór św. Jana Pawła II i realizuje charyzmaty Zakonu.

 

Zawołanie Rycerzy Św. Jana Pawła II

 

Zawołaniem Braci Rycerzy jest zwrot: VIVAT IESUS! Odzewem: TOTUS TUUS!

Łącząc w powitaniu te dwa chwalebne zawołania, Bracia Rycerze wyrażają swoją gotowość,
by oddawać wieczną Chwałę Bogu i powierzać całe swoje życie Maryi Dziewicy.

 

Strój Braci Rycerzy św. Jana Pawła II

 

Przepisy ubiorcze Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II są określone szczegółowo i zawarte w Księdze Rytu OMIPII.

 

Wyróżniamy trzy rodzaje stroju zakonnego:

 

Zakonny Strój Chóralny

 

Ceremonialnym strojem Zakonu jest płaszcz rycerski (mantulla) z herbem Zakonu oraz odpowiednie insygnia. Każdy z Braci powinien z dumą nosić swój rycerski strój wyłącznie podczas liturgii, pamiętając jednocześnie, że reprezentuje innych Braci - Rycerzy zgromadzonych pod zaszczytnym znakiem Świętego Jana Pawła II.

 

Strój Chóralny składa się z czarnego płaszcza rycerskiego / mantulli z kapturem, obszytego żółtymi lamówkami na krawędziach, na jego piersiach i plecach wyhaftowane są herby zakonne koloru żółtego. Oficerowie dodatkowo na lewym ramieniu mantulli noszą emblemat będący oznaczeniem pełnionej funkcji.

 

Do mantulli rycerze noszą schludne jednolicie czarne spodnie prostego kroju, białe rękawiczki materiałowe i czarne skórzane eleganckie obuwie. Pod mantullę zakłada się koszulę, marynarkę lub bluzę z długim rękawem.

 

Do stroju chóralnego rycerz zakłada na swoją pierś Pektorał Rycerski ze sznurem funkcyjnym. Na pektorale umieszczone są oznaczenia stopni rycerskich w postaci ćwieków / gwiazdek i ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej wybranym przez rycerza.

 

Jeśli strój chóralny jest noszony poza kościołem np. podczas procesji rycerz nosi do płaszcza czarny Beret Rycerski z emblematem zakonnym naszytym nad lewym okiem.

 

Każdy Rycerz powinien zawsze mieć przy sobie różaniec, który jest swoistym mieczem Brata Rycerza przeciwko szatanowi.

 

Rycerski Strój Oficjalny

 

Jest to strój oficjalny /wieczorowy noszony na uroczystości czy przyjęcia oraz spotkania o uroczystym charakterze.

 

Składa się z garnituru (najlepiej czarnego) i koszuli z muszką lub krawatem w stonowanych jednolitych kolorach. W lewej klapie wpięty znaczek z Herbem Zakonu. Do stroju oficjalnego można nosić Pektorał Rycerski ze sznurem funkcyjnym.

 

Strój Polowy

 

Noszony jest przez rycerzy jako ubiór codzienny lub roboczy. Do zakonnej pracy i służby .

 

Składa się z czarnej koszulki , koszulki z długim rękawem ,bluzy lub polaru opatrzonych herbem zakonnym oraz czarnych wygodnych spodni. Do stroju polowego można nosić Beret Rycerski.

 

Życie ludzkie jest bezcenne, ponieważ jest darem Boga, którego miłość nie ma granic. Kiedy Bóg daje życie, daje je na zawsze.