W piątek 1 października AD 2021 we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła rozpoczęła się jubileuszowa X Rada Kapłańska Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Przybyli na nią wyjątkowi goście z krańca Europy, kandydujący do wstąpienia w szeregi Rycerzy Św. Jana Pawła II - Bracia Kandydaci z Hiszpani.  Od roku przygotowywali się do wstąpienia do Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II, a przygotowania te uwieńczyła październikowa pielgrzymka do Sanktuarium Św. Jana Pawła Wielkiego w Krakowie i na Jasną Górę. Przedstawiciele nowo powstałej prowincji hiszpańskiej przybyli  przed Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, aby zawierzyć dzieło budowania nowej prowincji zakonnej i pomodlić się za wstawiennictwem Świętego Papieża o nawrócenie swojego narodu. Prosto z Jasnej Góry Bracia kandydaci udali się na rozpoczynającą w Warszawie Radę Kapłańską.

 

Wieczorem uroczystej Eucharystii w katedrze warszawsko-praskiej przewodniczył ks. kan. Jarosław Glonek, kapelan generalny Rycerzy św. Jana Pawła II. Przy ołtarzu stanęli również ks. dr Zenon Hanas SAC, przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla oraz księża kapelani poszczególnych prowincji Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.  Przed rozpoczęciem liturgii siedmiu kandydatów zostało przyjętych do zakonu, złożyło ślubowanie i otrzymało mantullę, po czym dokonano uroczystego erygowania prowincji hiszpańskiej.

 

By przywrócić w Hiszpanii pamięć o św. Janie Pawle II i pokazać przez pryzmat świętego drogę do odzyskania ważnych wartości – to cel i zadanie nowo powstałej prowincji hiszpańskiej Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Przedstawiciele prowincji hiszpańskiej podkreślili, że chcą wrócić do papieskiego nauczania i przekazywać go innym. 
Święty Jan Paweł II jest filarem naszej wiary. W Hiszpanii musimy przypominać jego naukę i bogactwo modlitwy, o którą tak prosił. Bardzo ważna dla nas jest figura papieża, który prowadzi i pokazuje jaka jest droga do odzyskania wartości, których nasz naród potrzebuje - powiedział Ksiądz Francisco, który został mianowany kapelanem prowincji hiszpańskiej.

Generał Zakonu ZB Krzysztof Wąsowski zauważył także, że Polaków i Hiszpanów połączył patriotyzm. Hiszpanie chcą się go uczyć od Polaków, bo jak mówią w ich kraju „miłość do Ojczyzny umiera”, a wielką misją Rycerzy oprócz nowej ewangelizacji jest szerzenie wartości patriotycznych.

Vivat Iesus! Totus Tuus!